Zadzwoń

Zbiorniki

Dobór zbiorników na gaz płynny — ilość, typ i wielkość zbiorników w instalacji.

Standardem jest projektowanie przydomowych instalacji grzewczych w oparciu o zbiornik na gaz płynny o pojemności 2700l. Należy jednak zastanowić się nad zbiornikiem większym, w przypadku domu o większej powierzchni czy zlokalizowanego w trudno dostępnym miejscu dla autocysterny (brak utwardzonej drogi). Dostawa do takiej instalacji w okresie lata jest zdecydowanie łatwiejsza. Wyższy koszt większego zbiornika zostanie zrekompensowana przez niższą cenę propanu, który zwykle najtańszy jest latem. Można wtedy tankować raz w roku, korzystając z niższych cen i z większego komfortu – bez potrzeby domawiania gazu zimą.

Przy projektowaniu instalacji zbiornikowej uwzględnić należy nie tylko zapotrzebowanie gazu w czasie (np. w sezonie grzewczym), ale również chwilowe zapotrzebowanie (wydajność odparowania) dla właściwej pracy urządzeń zasilanych. W przypadku dużego zapotrzebowania na gaz możliwe jest lokalizowanie zbiorników w grupach do maksymalnie. 6 szt.

Zdolność odparowania gazu jest zależna od wielkości zbiornika i stopnia napełnienia zbiornika. Przy doborze zbiorników przyjmuje się następujące moce odbiorników, które mogą być do nich podłączone:
 

 
Dla zapewnienia odpowiedniej wydajności, w przypadku stosowania gazu płynnego w dużych instalacjach przemysłowych, stosuje się specjalne urządzenia wymuszające szybsze odparowywanie gazu – tzw. parowniki.

Gdzie może stanąć zbiornik?

Rozpatrując miejsce instalacji zbiornika z gazem trzeba pamiętać o zgodnych z obowiązującymi przepisami bezpiecznych odległościach od różnych obiektów.
Bezpieczne odległości od budynku, ogrodzenia czy drogi:
 

 
Wymagane odległości od obiektów budowlanych można zmniejszyć o połowę przy zastosowaniu ściany oddzielenia ogniowego. Taką funkcję może spełniać pełna ściana budynku.

Niezależnie od wielkości, zbiorniki muszą być bezwzględnie oddalone o:

WYMIARY ZBIORNIKÓW

CHEM-GAZ Sp. Z o.o. oferuje zbiorniki naziemne i podziemne o standardowych pojemnościach 2,7 m3; 4,85 m3 oraz 6,4 m3. W indywidualnych instalacjach przemysłowych mogą być stosowane zbiorniki o większych pojemnościach.
 

Zbiorniki na gaz o różnych pojemnościach

Przydomowa instalacja gazowa oparta na podziemnym lub naziemnym zbiorniku, znajdującym się na terenie działki przy domu to doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie utrudniony jest dostęp do sieci. Wykorzystanie zbiornika zatem świetnie sprawdzi się na działce położonej z dala od innych zabudowań, gdzie nie istnieje jeszcze instalacja sieciowa. Przekonaj się, dlaczego warto zainwestować w przydomowy zbiornik gazu.

Podziemne i naziemne zbiorniki dla Klientów z Warszawy oraz okolic

Posiadanie przydomowej instalacji gazowej ma mnóstwo zalet, do których należy na przykład łatwość w zamontowaniu. Płynny gaz dzięki swojej uniwersalności może służyć do zasilania rozmaitych gazowych urządzeń znajdujących się na terenie obiektu – kuchenki lub kotła centralnego ogrzewania. W zależności od potrzeb, a przede wszystkim warunków występujących na działce, rekomendujemy zainstalowanie naziemnego bądź podziemnego zbiornika. Na wybór optymalnego rozwiązania wpływają takie czynniki jak poziom wód gruntowych czy powierzchnia działki. Jako specjaliści od przydomowych instalacji gazowych oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru najlepszych zbiorników, a także kompleksową obsługę na każdym etapie realizacji zlecenia.

Zbiornik na gazpropan w zasięgu ręki

Propan – w porównaniu do butanu – pozwala uzyskać płomień o wyższej temperaturze, dzięki czemu gwarantuje lepszą efektywność ogrzewania domu. Butan z kolei charakteryzuje się wyższą wartością opałową, a mieszanina obu gazów sprawdza się w zasilaniu kuchenek gazowych oraz innych urządzeń o stosunkowo niewielkim poborze. Zastanawiasz się, jaką pojemność zbiornika do przydomowej instalacji gazowej wybrać? A może masz wątpliwości, czy na Twojej działce można umieścić zbiornik podziemny bądź naziemny? Skontaktuj się z nami – dzięki ogromnemu doświadczeniu oraz rozległej, fachowej wiedzy rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości. Zapraszamy!

Chem-Gaz na Facebooku
Chem-Gaz na Twitterze